Baby Blues – depresja poporodowa. Wywiad z Aleksandrą Kostką

Gratulacje!
Właśnie urodziłaś dziecko. Jakim więc cudem się nie cieszysz? Wszyscy dookoła uśmiechają się o ducha do ucha, obsypują prezentami Twoją pociechę. Ty dostajesz kwiaty i kartki z życzeniami, a nas stole w salonie leży tuzin poradników dotyczących wychowywania dziecka i jak być genialną mamą. Jedyny problem polega na tym, że płaczesz z powodu mokrej pieluchy. Zaczynasz krzyczeć na partnera, bo  chciałabyś po prostu wyjść z domu, pojechać gdzieś – gdziekolwiek – nie martwiąc się o następną sesję karmienia piersią.

Co się ze mną dzieje?- myślisz. Wydaje Ci się, że popadasz w obłęd. Nie masz ochoty wziąć na ręce Twojego dziecka. Nie masz ochoty go tulić, ani wychodzić z nim na spacer. Posiadanie dziecka jest przecież powodem do euforii, jest radosnym doświadczeniem, czyż nie? Wszystkie znane Ci mamy opowiadają jak cudownym doświadczeniem i darem jest macierzyństwo, a Ty masz dość. Wszystko Cię drażni, każdy dźwięk, każdy zapach i to dziecko, którego w ogóle nie czujesz. I ciągle chce Ci się płakać. Nie możesz jeść, ani pić. Nie jesteś w stanie wstać z łóżka. Coś jest nie tak.

Dla wielu matek, powrót do domu ze szpitala i pojawienie się w nim dziecka oznacza stres, wyczerpanie, wątpliwości  i ból, a także konieczność radzenia sobie z szalejącymi hormonami, które rzucają wszystkie Twoje emocje na pędzącą karuzelę. Wszystko zaczyna wirować. Twoje nowe życie jest wypełnione całodobową opieką nad noworodkiem, który krzyczy, płacze i ciagle czegoś chce.

Zanim wytłumaczę Ci co się dzieje, chcę żebyś wiedziała, że masz do tego prawo.

Masz prawo do łez, do krzyku i wątpliwości. Masz prawo czuć się zmęczona i zrezygnowana.

Stan którego doświadczasz to BABY BLUES

Co to jest baby blues?
Prawdopodobnie Cię zaskoczę, ale według Lauren Osborne i Lindsay R. Standeven z John’s Hopkins Center For Women’s Reproductive Mental Health nawet 85% kobiet doświadcza epizodów baby blues, który odnosi się do krótkiego okresu po urodzeniu dziecka i jest wypełniony epizodami smutku, niepokoju, stresu, płaczu oraz wahań nastroju. Oznacza to, że 4 na 5 świeżo upieczonych mam ma podobne doświadczania.

Baby blues zazwyczaj pojawia się w ciągu kilku dni po porodzie, ale jeśli miałaś szczególnie trudny poród, możesz go zauważyć niemal natychmiast po przyjściu dziecka na świat..

Lekarze nie potrafią dokładnie określić, co wywołuje baby blues. Wiemy jednak, że po porodzie ciało kobiety przechodzi przez ekstremalne wahania hormonalne. W okresie tym obkurcza się macica, by powrócić do normalnych rozmiarów. Ponadto kobieta karmi dziecko piersią, niedosypia i traci własną czasoprzestrzeń. To cała seria zmian, które mają bezpośredni wpływ na emocjonalny stan mamy po porodzie.

Jakie są objawy baby blues?
Objawy mogą zacząć się 2 do 3 dni po urodzeniu dziecka. W większości przypadków baby blues ustępuje samoistnie w ciągu 10-15 dni.

To, w jaki sposób Doświadczasz baby blues, może różnić się od tego, w jaki sposób doświadcza go Twoja siostra lub szwagierka, ale ogólnie rzecz biorąc, objawy baby blues manifestują się poprzez:

  • płaczliwość z powodu drobnych wydarzeń
  • wahania nastroju lub szczególną drażliwość
  • poczucie braku przywiązania do dziecka
  • tęsknota za dawnym życiem
  • zamartwianie się i odczuwanie niepokoju o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka
  • bezsenności, wyczerpanie
  • brak decyzyjności


Czym różni się zatem baby blues od depresji poporodowej?
O depresji poporodowej mówimy, gdy smutek który odczuwasz po porodzie, utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, ale przede wszystkim pamiętaj o tym, że objawy depresji zaczyna się odczuwać kilka tygodni lub miesięcy po porodzie. Depresja poporodowa może pojawić się w dowolnym momencie w ciągu pierwszego roku po urodzeniu dziecka.

To, co jedna osoba uważa za poważne, może być mniej lub bardziej poważne dla innej, więc jest to trochę subiektywne. Zazwyczaj baby blues powoduje, że czujesz się przygnębiona i zdezorientowana, ale nie powinno to mieć dużego wpływu na jakość Twojego życia.

Z drugiej strony, depresja poporodowa nie jest czymś, co przychodzi i odchodzi łatwo w ciągu dnia; objawy są bardziej trwałe i nie znikną z godziny na godzinę.

Co możesz zrobić, aby wyleczyć baby blues?
Nie musisz nic robić, aby leczyć baby blues – większość mam zauważa, że w miarę jak przystosowują się do nowej roli i oswajają z dzieckiem, zaczynają wracać do formy.

Jednak faza poporodowa jest trudna i ważnym jest, aby dbać o siebie najlepiej jak potrafisz. Znalezienie rzeczy, które sprawiają, że czujesz się lepiej w tym okresie przejściowym, może pomóc Ci wrócić do „normalności” nieco szybciej.

Śpij tyle, ile możesz. Kiedy to robić? Śpij, gdy śpi dziecko, i pozwól, by pranie się piętrzyło. Wszystko wydaje się gorsze, gdy jesteś wyczerpana. Czasami sen jest najlepszym lekarstwem.

Poproś o pomoc. Nie wstydź się tego. Nie bierzesz udziału w konkursie na Super Woman. To pranie, o którym prosiłam żebyś zapomniała może zostać rozwieszone i poskładane przez partnera? Zazwyczaj są ludzie, którzy szukają sposobów, aby pomóc nowym matkom, więc kiedy babcia przychodzi i pyta, co może zrobić, daj jej zadanie. Gotowanie posiłków, zmiana pieluch – nie próbuj robić wszystkiego sama.

Dobrze się odżywiaj i wychodź na zewnątrz. Tego nie trzeba tłumaczyć: Nakarm swoje ciało pożywnymi pokarmami i zaczerpnij świeżego powietrza. To proste, ale i skuteczne.

Porozmawiaj z kimś. Nie musi to być terapeuta. Równie dobrze możesz porozmawiać z członkiem rodziny lub przyjacielem, który Cię wysłucha  i nie będzie osądzał. Czasami po prostu będziesz potrzebowała  wyrzucić z siebie to, co jest dla Ciebie ważne.

Zrób coś, co kochasz ponieważ życie 24/7 dla innego człowieka doprowadzić może tylko do wypalenia i drażliwości. Dlatego też zadbaj o siebie- słuchaj muzyki, ćwicz jogę, idź na basen, albo tańcz. Zaoferuj sobie te maleńkie przyjemności, dzięki którym wrócisz do pełni życia.

Udostępnij wpis