Depresja – objawy, powody, leczenie

Objawy depresji
Tyle się teraz mówi o depresji i dobrze. Uważam, że jest to bardzo potrzebne dlatego jestem szczerze wdzięczna wszystkim tym osobom, które nie wstydzą się mówić głośno i wyraźnie o tej potwornej chorobie.

Być może zainteresuje Cię ta pozycja książkowa: https://twarzedepresji.pl/ksiazka-twarze-depresji/

Depresja to taka choroba, która nie rozróżnia między grupami społecznymi, ani zawartością portfela, czy narodowością. 

Kiedy boli Cię ząb, idziesz do dentysty. Kiedy masz objawy grypy lub anginy, umawiasz się do lekarza pierwszego kontaktu. Prawda, że nie ukrywasz się, gdy masz złamaną rękę czy nogę? Dlaczego więc tak ogromny lęk budzi nas psycholog, psychiatra, psychoterapeuta? Przecież ich zadaniem jest wsparcie i leczenie zaburzeń związanych z emocjami, z naszym samopoczuciem, z umiejętnością kontrolowania reakcji, radzeniem sobie z traumą, życiowymi komplikacjami.

Przecież nie jesteśmy robotami; żyjemy, doświadczamy, czujemy i Mamy do tego prawo. Ponieważ nic co ludzkie nie jest nam obce. Ponieważ każdy z nas ma inny kod genetyczny, charakter, inną osobowość, życiowe doświadczenia , każdy z nas zareaguje inaczej w obliczu, na pozór, podobnych sytuacji.

A zatem to z czym jedna osoba poradzi sobie w kilka chwil, innej może zabrać całe miesiące, a nawet lata. Nie oznacza to bynajmniej, że ktoś jest lepszy, a ktoś gorszy. Absolutnie nie. To raczej różnica na poziomie wrażliwości i umiejętności uporania się z ewentualnymi deficytami, które mogą pojawić się na różnych etapach naszego życia i być konsekwencją wielorakich doświadczeń.

Objawy depresji mogą się nieco różnić w zależności od typu i mogą wahać się od łagodnych do ciężkich. Ogólnie rzecz biorąc, objawy obejmują:

 • Uczucie smutku, beznadziejności lub zmartwienia. (Dzieci i młodzież z depresją mogą być raczej drażliwe niż smutne).
 • Brak odczuwania radości z rzeczy, które kiedyś przynosiły satysfakcję.
 • Łatwe uleganie irytacji lub frustracji.
 • Kompulsywne objadanie się  lub zanik apetytu
 • Bezsenność  lub zbyt długi sen (hipersomnia).
 • Niski poziom energii lub zmęczenie, apatia
 • Trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji lub zapamiętywaniem.
 • Ból głowy, ból brzucha lub zaburzenia funkcji seksualnych.
 • Myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie.

Co jest powodem depresji?
Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny depresji. Uważają, że do jej rozwoju przyczynia się kilka czynników, w tym:

 • Chemia: Brak równowagi neuroprzekaźników, w tym serotoniny i dopaminy ( te dwa hormony powinny współpracować  ze sobą, aby zachować równowagę organizmu)
 • Genetyka: Jeśli masz krewnego pierwszego stopnia (biologicznego rodzica lub rodzeństwo) z depresją, jesteś około trzy razy bardziej narażony na rozwój tego stanu, niż ogół populacji. Jednak można mieć depresję bez historii rodzinnej.
 • Stresujące wydarzenia życiowe: Trudne doświadczenia, takie jak śmierć bliskiej osoby, trauma, rozwód, izolacja, brak wsparcia, etc.


Jak leczy się depresję?
Depresja jest jednym z najbardziej uleczalnych stanów zdrowia psychicznego. Bardzo wysoki procent  osób z depresją, dobrze reaguje na leczenie.

Opcje leczenia obejmują:

 

 • Psychoterapia: Psychoterapia (terapia rozmowna).. Terapeuta pomaga w identyfikacji i zmianie niezdrowych emocji, myśli i zachowań. Istnieje wiele rodzajów psychoterapii – terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR),  poznawczo-behawioralna (CBT), terapia psychodynamiczna, Gestalt i wiele innych,. Czasami wystarczy terapia krótkoterminowa. Są też osoby, które kontynuują terapię przez kilka miesięcy lub lat. Wszystko zależy od nurtu psychoterapeutycznego. Warto zapoznać  się z charakterystykami każdego nurtu zanim umówimy się na pierwszą sesję. To istotne by w trakcie terapii czuć się komfortowo i mieć zaufanie do terapeuty, który towarzyszyć nam będzie w procesie zdrowienia.
 • Farmakoterapia: Leki na receptę zwane antydepresantami mogą pomóc zmienić chemię mózgu, która powoduje depresję. Istnieje kilka różnych rodzajów leków przeciwdepresyjnych i może upłynąć trochę czasu, zanim trafisz na ten, który okaże się dla ciebie najlepszy. Zaufaj psychiatrze prowadzącemu, ale jednoczesnie informuj go o tym jak się czujesz i jakie efekty u siebie zauważasz. Niektóre leki przeciwdepresyjne w pierwszej fazie przyjmowania, mają skutki uboczne, które zazwyczaj ustępują z biegiem czasu. Warto też pamiętać, że pierwsze efekty farmakoterapii poczujesz po 14-21 dniach od jej rozpoczecia.


Czy ja sam mogę coś zrobić? 
Ty i tylko Ty możesz podjąć decyzję o leczeniu, o walce o siebie. To Ty wykonujesz pierwszy krok umawiając się na sesję terapeutyczną, spotykając się z psychologiem, psychiatrą czy psychoterapeutą.

Ty sam również możesz sobie pomóc, albowiem istnieją metody, które można stosować  w domu, łagodząc objawy depresji:

 • Medytacja i relaksacja (np.trening Jacobsona)
 • Uzyskanie wysokiej jakości snu (nie za mało lub za dużo)
 • Zdrowa dieta
 • Unikanie alkoholu (jest on środkiem depresyjnym)
 • Ćwiczenia ( joga )


Daj sobie czas i przestrzeń. Masz do tego prawo.
Jest wiele osób, które uważają, że należy wychodzić do ludzi, utrzymywać relacje, spotykać się ze znajomymi. Nic na siłę. Na wszystko przyjdzie czas. Jeśli na tym etapie wolisz spędzać czas w samotności i skoncentrować się na wyciszeniu –  zaufaj własnemu instynktowi. 

Chcesz poszerzyć twoją wiedzę dotyczącą depresji? Kliknij tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy

Udostępnij wpis