Pierwszy krok

Pierwsza wizyta u terapeuty może być nieco stresująca, to prawda. Ostatecznie jest to dla nas zupełnie nieznany „teren”, a to co nowe, może być nieco stresujące. Dlatego postaram się tu opisać czego się spodziewać i ufam, że to trochę ułatwi Ci wykonanie pierwszego kroku- podjęcia decyzji o umówieniu się na wizytę u terapeuty.

Wejście do gabinetu terapeuty po raz pierwszy lub rozmowa przez telefon z pracownikiem służby zdrowia psychicznego nie zawsze jest łatwa. Może sprawić, że poczujesz się nieswojo, dziwnie, niezręcznie, bezradnie, a nawet jak zepsuta zabawka wymagająca naprawy. Niewygodnie jest przyznać, że wyzwania z którymi się mierzysz, niezależnie od tego, czy są chwilowe, czy też długotrwałe i obezwładniające, mogą wymagać porady eksperta. 

W dzisiejszych czasach dużo łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej  możesz znaleźć psychologa, psychiatrę lub psychoterapeutę wpisując te trzy hasła w wyszukiwarce internetowej. Zazwyczaj przy nazwisku odnajdziesz krótki profil specjalisty i formę kontaktu. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby fizycznie podejść do poradni pamiętaj, że możesz zarejestrować się i umówić przez telefon lub dzięki platformom takim jak choćby Booksy. 

W wyniku pandemii której doswiadczyliśmy, przyszło nam przyzwyczaić się do kontaktów poprzez internet i obecnie wielu terapeutów prowadzi swoje sesje również wirtualnie oferując terapię przez komunikatory typu zoom, skype lub Google Meet. Zanim jednak dojdzie do pierwszego spotkania stacjonarnego, telefonicznego albo on-line, Pamiętaj że znalezienie odpowiedniego terapeuty i praca z nim to dwa główne faktory, z którymi będziesz się trzeba zmierzyć. Nie obawiaj się, bo już niebawem zobaczysz długoterminowe korzyści ze współpracy z kimś, kto ma na uwadze Twoje zdrowie  psychiczne i kto bedzie Ci towarzyszył w drodze do odzyskania spokoju.

Udostępnij wpis